digitalni školski list FLORA

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.
Image Alt
  /  Hot   /  Mir u sudnici! – 9. simulirana sjednica Hrvatskog sabora

Mir u sudnici! – 9. simulirana sjednica Hrvatskog sabora

piše: Marko Marijan Pleić, 4.d

Tradicionalno smo i ove godine sudjelovali u Simuliranoj sjednici hrvatskog Sabora koja je isključivo bila namijenjena učenicima srednjih škola i kojima se videokonferencijskim putem obratio predsjednik Hrvatskog sabora, Gordan Jandroković. Sjednica se održala u kabinetu informatike te su naši učenici imali priliku i osobno sudjelovati i donositi svoje prijedloge zakona.

Virtualno obraćanje predsjednika Hrvatskog sabora, Gordana Jandrokovića, našim učenicima

Uvažavajući argumentirano iznošenje stavova u raspravi te uvažavajući stavove političkih protivnika, učenici su izglasali Zakon o suzbijanju diskriminacije. Kao nositelji ove sjednice, svojim izlaganjima našu školu su predstavljali: Laura Babić, Lucia Karl, Marieta Knezović, Anđela Piplović, Marko Marijan Pleić i Magdalena Špar. Tijekom rasprave učenici su istaknuli važnost zakonskog definiranja onih oblika diskriminacije koji nisu obuhvaćeni postojećim zakonom zalažući se za represivniji zakonodavni okvir. Čitavu simulaciju sjednice metorirala je prof. Dijana Ledić Begonja.

Iskustva učenika neprocjenjiva su o čemu svjedoče njihove izjave u nastavku:

Laura Babić – izvjestiteljica Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina: „Ovaj projekt je jako dobro organiziran i koristan, istodobno je dug i zahtjevan. Iz prve ruke iskusila sam ono o čemu sam do sada mogla samo čitati u udžbeniku ili gledati na TV-u. Za govor sam se pripremala čitajući Ustav, Zakon o suzbijanju diskriminacije te konzultirajući se sa mentoricom profesoricom Dijanom Ledić Begonja. Jako sam zadovoljna i zahvalna što sam mogla sudjelovati u ovom projektu.“

Marieta Knezović (predstavnica Kluba zastupnika Prirodoslovne škole Split): 

„Simulirana sjednica Sabora predstavlja za mene jedno veliko i lijepo iskustvo. Naučila sam voditi konstruktivne dijaloge, javno izlagati i unaprijediti svoja politička znanja.“

Anđela Piplović (predstavnica Kluba zastupnika Prirodoslovne škole Split):  „Ugodno sam iznenađena te je za mene ovo bilo pozitivno iskustvo, pogotovo uzimajući u obzir da sam tek postala punoljetna i dobila pravo glasovanja na izborima. Sve je odrađeno na najvišem stupnju profesionalnosti. Ovim projektom pobliže sam se upoznala s političkim sustavom Republike Hrvatske i razvojem demokratske političke kulture.“

Lucia Karl (replicirala je): „ Velika čast mi je bila što sam izabrana za sudionika ove sjednice i što sam dobila priliku upoznati se pobliže sa Saborom, njegovim načinom rada i donošenjem odluka. Mladima, koji svoj put vide u političkoj sferi djelovanja, ovo iskustvo daje dodatnu prednost i jedan veliki impuls. Provođenje amandmana, kao i prilike repliciranja na njih, zaokružile su cjelokupan dojam i, naravno, približile nam stvarnu situaciju političara i njihovog svakidašnjeg rada. Nosim lijepo iskustvo koje ću sigurno pamtiti.“

Magdalena Špar – (replicirala je): „Iskustvo sudjelovanja sa Simulirane sjednice meni je neprocjenjivo jer sam sva stečena znanja mogla primijeniti u praksi. Za sudjelovanje sam se pripremala zajedno s profesoricom čitajući Ustav, zakone i druge pravne akte. Naučila sam koliko je važno dobro upoznati temu o kojoj će se glasati o zakonu kako bi on mogao biti na opću korist svih nas.“

Marko Marijan Pleić – (replicirao je): „Iskustvo u Saboru bilo je fantastično iako zamjeram što se Simulirana sjednica održala u virtualnom okruženju. Rad na ovom projektu omogućio mi je shvaćanje važnosti politike u našem svakodnevnome životu, ali i priliku da se stavim u kožu saborskih zastupnika.“  

Marko Marijan Pleić
Učenik Marko Marijan Pleić, 4.d

Kako je izgledala sama sjednica, pogledajte u videoprilogu!

Leave a comment

Add your comment here